Gold Chains Priced by the Gram - Apples of Gold Jewelry



Jewelry Promotions

 Pricing Gold Chains "by the Gram"

Gold Chains 
Curb Chains   Figaro Chains   Rope Chains   Mariner Chains   Box Chains

White Gold Curb Chains   White Gold Figaro Chains   White Gold Rope Chains
 

It is important to know the gram weight of your gold chain (the amount of gold in your chain).

Once you have the gram weight of your gold chain, divide the price of the gold chain by the gram weight to obtain the price per gram

Example A: Your gold chain is priced at $625.00 and the gram weight is 27.0 grams. Divide $625 by 27 and you will get $23.15. This means that you are paying $23.15 per gram.

Example B: A gold chain weighs 11.0 grams and is priced at $325.00. $325 divided by 11 = $29.55 per gram.

Compare this to our example above and you are saving a significant amount by shopping at Store A vs. Store B.

Read more about Understanding Gold Chain Prices:

Rising Price of Gold and Retail Jewelry

 


New Jewelry

Best Jewelry Sellers

Silver and Gold Jewelry

Gold for Cash

BBB A+ RatingA+ Rating,
View Report.


Follow Us On

Jewelry Reviews

Become A Fan


APPLES OF GOLD JEWELRY, 1999-2010